Додаткові поради для навчання в аспірантурі

Навчання в аспірантуріНавчання в аспірантурі дає можливість спілкуватися з розумними і досвідченими інтелігентними людьми (професорсько-викладацьким складом). Використовуйте шанс перейняти їх досвід у всіх сферах вашої професійної діяльності. Оскільки після закінчення аспірантури ви, швидше за все, будете працювати викладачем або науковим співробітником, відвідуйте лекції вашого наукового керівника, начальника кафедри, професорів і доцентів вашої кафедри. Записуйте позитивні моменти, які могли б використовуватися вами в педагогічній роботі. Відзначайте, що ви можете зробити по-іншому, так як критична позиція провокує творче мислення. Слухаючи лекцію, уявіть себе на місці лектора, подумайте, як би ви стали представляти матеріал.

Не нехтуйте спілкуванням з фахівцями інших областей під час навчання в аспірантурі, це дозволить вам розширити власний досвід і кругозір. Розповідайте про вашу дисертацію кожному, хто задасть вам таке питання (коротко, щоб не втомити співрозмовника). Поступово ви навчитеся говорити про вашу тему словами, зрозумілими практично будь-кому. Врахуйте, що до складу вченої ради входять фахівці однієї спеціальності, але різних її напрямків. Тому ваша доповідь повинна бути зрозумілою кожному. «Незрозумілі», громіздкі вирази не тільки важкі для сприйняття, але і викликають у слухача роздратування (а зовсім не демонструють вашу «вченість»). Якщо ви вважаєте, що співрозмовник не зрозуміє суті вашої роботи, значить, на даному етапі ви ще недостатньо готові її пояснити.

Під час навчання в аспірантурі відвідуйте публічні захисти дисертацій ваших колег для отримання наочного уявлення про те, що чекає вас в разі успішного закінчення навчання. Коли ви – сторонній спостерігач, легше побачити переваги, недоліки, хитрощі, які можна потім застосувати на своєму захисті. Ви побачите, як блякло виглядають деякі роботи, і не захочете опинитися в такій же ситуації і червоніти. Ви будете захоплюватися гідними роботами, дивуватися обсягами і глибиною проведених в них дослідженнях і прагнути бути не гіршим.

Якщо у вас є можливість, придбайте комп’ютер і принтер. Комп’ютер дозволить вам зручно зберігати будь-яку інформацію (виписки з літературних джерел, результати досліджень, документацію), а також обробляти результати з використанням потужних математичних програм. Застосування цих програм зробить доступними складні і трудомісткі методи обробки даних, дозволить при необхідності обробити весь ваш матеріал за один вечір. Освоївши графічні програми, ви зможете малювати гарні малюнки і таблиці, які допоможуть наочно уявити матеріал. З цих же малюнків можна зробити слайди, які проілюструють ваші доповіді на конференціях або захисті. Якщо слайди вас не влаштовують, можна використовувати прозорий папір для кодоскопу (правда, вона досить дорога) . За допомогою принтера, на цьому папері можна надрукувати малюнок, діаграму або таблицю, а потім ще й розфарбувати маркерами в різні кольори. Під час доповіді такий листок кладеться на кадоскоп, і зображення проектується на екран.

навчання в аспірантуріНа комп’ютері ви зможете писати сам текст дисертації, який можна буде зручно правити, доповнювати, змінювати і т.д. Сучасні програми містять підпрограми перевірки граматики та орфографії документа. Наявність принтера позбавить вас від проблем роздрукування наукових статей, звітів до аспірантури, документів, необхідних для здачі в дисертаційну раду, коли ваша праця буде на стадії завершення.

Маючи власний комп’ютер, ви швидко його освоїте, навчитеся набирати текст, малювати, що надалі заощадить вам кошти: не доведеться платити за набір вашої дисертації, виконання таблиць і малюнків.

Якщо ви вирішили придбати комп’ютер, але не знаєте який вибрати, вам допоможуть зорієнтуватися фахівці обчислювального або інформаційного центру вашого навчального закладу. Не соромтеся попросити у них допомоги – як правило, це входить у їхні обов’язки.

Уміння спілкуватися з комп’ютером важливо ще й тому, що в даний час без цього не обійтися ні на одній більш-менш пристойній роботі.

Втім, якщо ви читаєте цей текст, значить, комп’ютер у вас є.

При роботі на комп’ютері не забувайте робити резервні копії даних!

Все, що представляє для вас цінність (виписки з літератури, підготовлені документи, статті, текст дисертації, малюнки і графіки, цифри результатів експерименту та ін) необхідно захищати від втрати.

Звичайно, не існує вічного носія інформації, а якщо такий і винайдуть, то його можна просто втратити. Але якщо важливі дані є у вас на двох або трьох різних носіях (різні вінчестери, CD та ін), то ймовірність того, що всі разом вони вийдуть з ладу дорівнює ймовірності пожежі. Щоб захистити дані та від пожежі, можна зберігати їх копії і вдома, і на іншому доступному вам комп’ютері.

Перед записом даних для резервного копіювання їх доцільно заархівувати (у цьому випадку вони займають менше місця). Використовуйте поширені архіватори, за допомогою яких ви могли б розархівувати дані на чужому комп’ютері.

Текстові документи, документи в форматі html і деякі інші при архівуванні стискуються добре. Деякі графічні дані (формати gif, jpeg та ін) стискуються погано. Тому перевіряйте, чи не займає архів місця більше, ніж вихідні дані.

Зробіть резервне копіювання звичною для вас процедурою. Виконуйте його, наприклад, раз на місяць (або частіше). Не сподівайтеся на те, що ви ніколи не помилитеся і безповоротно не видалите щось дуже потрібне (самі або хтось, хто випадково сів за ваш комп’ютер). Не розраховуйте, що вас мине доля переважної більшості власників комп’ютерів: щось-небудь неодмінно «полетить», а не полетить, так відключать світло, відбудеться перепад напруги в мережі і ваш вінчестер згорить разом з мережевим фільтром.

Пам’ятайте, що навчання в очній аспірантурі дає юнакам відстрочку від армії.

Звичайно, наведені поради та рекомендації щодо організації навчання в аспірантурі не є обов’язковими. Можливо, у вас є свій план навчання, відмінний від наведеного та більш зручний для вас. Головне, щоб цей план дозволив вам успішно і з найменшими переживаннями завершити навчання, написати і захистити дисертацію.

Якщо ви навчаєтеся на кафедрі, де організація роботи з аспірантами поставлена на належний рівень, деякі рекомендації є для вас зайвими. Однак, цікаво іноді дізнатися, в яких умовах навчаються в аспірантурі інші.