Хто такі піддослідні і де їх роздобути?

піддосліднийПіддослідні – це люди або тварини, на яких ви проводите своє дослідження. Контингент піддослідних повинен визначатися, виходячи з теми дисертації.

Кожна група піддослідних людей або тварин підбирається так, щоб бути достатньо репрезентативною, тобто ні в кого не повинно виникнути сумнівів у правильності та достовірності отриманих на даному контингенті результатів. Для цього кожна група повинна бути однорідною за своїми властивостями (стать, вік, стан здоров’я і т.д.) і досить об’ємною за кількістю. Чим більше піддослідних, тим більш достовірними будуть результати і більш «солідним» дослідження.

В окремих випадках випробуваних може бути і небагато. Наприклад, коли піддослідні унікальні: рідкісні тварини, видатні спортсмени, монозиготні близнюки, індивіди, які страждають рідкісними захворюваннями. Піддослідних може бути невелика кількість, якщо ви використовуєте надзвичайно складні і об’ємні методики дослідження: комп’ютерну томограму, наприклад. У будь-якому випадку, при малій кількості піддослідних ви повинні використовувати сучасні методи математичного аналізу даних, які дозволяють оперувати надмалими вибірками. У відповідній літературі з математичної статистики поцікавтеся, чи можна ту кількість даних, яку ви отримали, обробляти за допомогою того чи іншого статистичного методу. Буде надзвичайно прикро, якщо хтось поставить під сумнів достовірність всієї вашої роботи через брак експериментального матеріалу.

В даний час надзвичайно важко знайти контингент для дослідження. Якщо це люди – їх потрібно якось зацікавити взяти участь у вашому експерименті, так як вже давно жоден навчальний заклад не оплачує це (поправте мене, якщо я помиляюся).

Простіше зацікавити ваших студентів: вони будуть розраховувати на вашу подальшу прихильність (насправді, вони її будуть просто вимагати!).

Іноді вдається заманити випробовуваних перспективою цікавої інтерпретації даних (особливо це справедливо для психологів – пообіцяйте чоловікові, що розповісте все про його характер і внутрішні бажання, жінці – про типи чоловіків, з якими у неї психологічна сумісність). Подумайте, що людям цікаво дізнатися про себе , і що з цього ви можете їм розповісти, використовуючи отримані вами дані.

Можна також знайти людину, мало займається наукою, але потребує публікації. Ним може бути викладач, тренер, лікар, ветеринар, науковий працівник, який закинув науку, і інший фахівець, у веденні якого знаходяться люди або тварини. Його підопічні (студенти, спортсмени, хворі, тварини та ін) будуть надані вам на розтерзання в обмін на його співавторство у вашій майбутній статті. Можна виконувати за кого-небудь практичну роботу в обмін на надану можливість проводити дослідження, влаштуватися працювати в лабораторію, де проводяться дослідження, і отримати дозвіл використовувати її (або один з приладів) у вільний час, а також проявити фантазію і заповзятливість і придумати що- небудь ще.

Якщо ваш контингент – тварини, швидше за все, вам доведеться за ними доглядати і годувати за свій рахунок (у цьому випадку – поширені комахи). Ставтеся з теплотою і любов’ю до ваших піддослідних: вони – запорука вашого успіху. Крім того, так ви отримаєте більше задоволення від самого процесу дослідження.