Маленька хитрість, яку можна використовувати на захисті дисертації

захист дисертаціїДля створення про вас блискучого враження, можна використовувати маленьку хитрість. Її мені розказав професор психології – один з офіційних опонентів моєї дисертації. Цю хитрість можна використовувати на захисті дисертації. На попередньому захисті дисертації – не обов’язково.

Отже, ймовірно, вам заздалегідь відомо, в якій аудиторії буде проходити ваш захист. У цій аудиторії, швидше за все, є кафедра, біля якої дисертант починає свою доповідь.

Ще до початку процедури захисту дисертації, коли аудиторія вже відкрита, а члени вченої ради ще не зібралися, покладіть на цю кафедру листи з текстом вашої доповіді, причому так, щоб не перегортати їх потім.

Заздалегідь (за день-два) вивчіть напам’ять перші кілька речень доповіді.

Коли вам нададуть слово для короткого викладу матеріалів дисертації, вийдіть до кафедри з порожніми руками, без будь-яких папірців. Встаньте не за кафедру, а поруч з нею: всі побачать, що ви нічого не можете читати. Почніть доповідь, сміливо дивлячись в очі присутнім (якщо очі опустити, карколомного ефекту може не вийти). Коли вивчений вами текст почне підходити до кінця, повільно перемістіться за кафедру. Далі ви вже можете опускати очі і дивитися у ваші папери, але періодично (і якомога частіше) піднімайте погляд. У членів вченої ради виникне враження, що ви всю доповідь робите без «папірця».

Навіть якщо хтось із них потім і помітить, як ви добилися такого ефекту, сприятливого враження про вас це не зіпсує.