Науковий керівник

Науковий керівникДля того, щоб не розгубитися у величезній кількості інформації, у кожного аспіранта є науковий керівник – досвідчений педагог і вчений, який може допомогти визначитися з темою, вибрати методики дослідження, дати поради з організації експерименту, а можливо, порекомендувати деяку необхідну літературу. Науковий керівник лише направляє аспіранта, допомагає йому зорієнтуватися, але не робить роботу за нього.

Отже, науковий керівник – це той, хто має здійснювати керівництво науковою діяльністю аспіранта, з висоти свого досвіду допомагати йому рухатися до наміченої мети. Зазвичай, ним стає доктор наук (причому тих же наук, вчений ступінь на здобуття яких збиратися отримати аспірант). Але у виняткових випадках (яких чимало), ним може бути і кандидат наук. Раджу вам мати офіційним науковим керівником таки доктора наук – навіщо зайві проблеми при оформленні документів.

Наукових керівників може бути і два, особливо якщо дисертація захищається за двома спеціальностями. Крім наукового керівника, у аспіранта може бути і науковий консультант. Зазвичай ним стає кандидат наук, який за своїм статусом не може бути науковим керівником, але надавав значну допомогу в підготовці дисертації.

Наукові керівники затверджуються вченою радою вузу на самому початку навчання в аспірантурі разом з темою дисертації.

Існують два типи наукових керівників.

Перший тип найбільш зручний для аспіранта – такий науковий керівник у всьому допомагає своєму підопічному: перевіряє дані його експерименту, допомагає їх інтерпретувати, знаходить для нього можливості публікуватися, править статті, радить, як сформулювати мету, завдання, гіпотезу дослідження і т.д.

Аспіранту, який має такого наукового керівника, живеться легше, але, при цьому, від нього вимагається і менше творчості. В результаті, такий аспірант може так і не отримати навичок самостійних занять науковою роботою.

Другий тип наукових керівників можна назвати ледачими – вони не спромагаються навіть почитати матеріали дисертації, намагаються відчепитися від свого учня загальними порадами. Аспірантам з таким науковим керівником дуже важко, особливо на початковому етапі навчання, але надалі, якщо такому аспіранту все ж вдасться написати і захистити дисертацію, він буде являти собою тип сформованого науковця. Він легко зможе взятися за продовження теми (наприклад, для докторської) або за іншу тему досліджень, за наукове керівництво власними аспірантами і т.д. З досвіду наукової діяльності він буде значно перевершувати аспіранта, якого три роки водили за ручку.

Краще, звичайно, якщо ваш науковий керівник являє собою щось середнє між двома крайніми типами, описаними вище.

Майте на увазі, що наукове керівництво дисертантами офіційно дає науковому керівникові оплачувані робочі години (в середньому, 50 годин на рік на кожного дисертанта). У ці години входить не тільки безпосереднє спілкування з аспірантом, але і читання матеріалів його досліджень та інше. Тому, в разі гострої необхідності, якщо ваш науковий керівник зовсім забув про ваше існування, ви можете в коректній формі нагадати йому про себе. Раджу бути просто ввічливо наполегливим, а не качати права, в кінці кінців, науковий керівник має повне право в будь-який момент відмовитися від наукового керівництва особливо конфліктним дисертантом. І взагалі, правила хорошого тону у вищій школі передбачають гранично ввічливі відносини між колегами (і не колегами теж).

Якщо науковий керівник користується вашою повагою, або надає вам істотну допомогу, або є видатним ученим, спілкування з яким цінне саме по собі, або і те, і інше, і третє – не забувайте про прояв до нього знаків уваги. Поздоровляйте його з Новим роком , Днем народження, початком навчального року, 8 березня (або 23 лютого), Днем Перемоги (якщо це актуально). Букетик квітів, коробка цукерок, сувенір, листівка будуть дуже доречні в якості подарунка. В крайньому випадку, обмежтеся усними поздоровленнями або дзвінком по телефону.