Роль і проблеми професії – ландшафтний дизайнер в сучасному суспільстві

ландшафтний дизайнерСьогодні ландшафтний ринок розвивається бурхливо і хаотично. Він дуже молодий, не захищений стандартом, затоплений неякісною продукцією. Подібне можна сказати і про деяких представників даної професії, які, тільки закінчивши курси ландшафтного дизайну, вже претендують на серйозні роботи.  А скільки будівельних та інших фірм беруться за роботу ландшафтник, пропонуючи і зонування, та озеленення…  Як бачите, в наш час бути ландшафтним дизайнером дуже модно!

Отже, головне завдання ландшафтного дизайнера – створення гармонії , краси між природою і нашими оселями.

Дійсно, як красиво звучить «ландшафтний дизайнер», але не кожна людина знає, що ця професія не тільки творча!  Він повинен бути одночасно і романтиком, і прагматиком, і натурою творчою, і мати математичний склад розуму.  Під поняттям «ландшафтний дизайн» ховається дуже складна наука; це професія, яка об’єднує в собі безліч інших спеціальностей; ландшафтник повинен володіти певними знаннями в інженерії та архітектурі, математиці та образотворчому мистецтві, біології та грунтознавстві, мистецтвознавстві та психології, садівництві та колористиці, розбиратися в механіці, геометрії, хімії, знати комп’ютерні програми…

Звичайно, осягнути неосяжне просто неможливо – життя не вистачить.  Але не дарма філософи стверджують: «Практика – критерій істинності»: з колосальною працьовитістю, спрагою пізнання і практикою приходять досвід і, звичайно ж, результат – Ім’я.

Та й спеціальність ця – для практикуючого дизайнера – не зовсім жіноча: часто доводиться творити в різних погодних умовах, працювати з будматеріалами і землею, керувати механізованими бригадами.  А в Україні з’явилося стільки ландшафтних курсів, на яких, в основному, дають тільки загальну інформацію про цю роботу, оскільки в нашій країні, на жаль, недостатньо кваліфікованих викладачів-практиків, сучасних підручників і практичної літератури, та й практичні заняття на курсах рідко коли проводяться…  Крім того, така велика кількість курсів призводить до нівелювання складності і багатогранності цієї професії.

Буває, що послуги ландшафтного дизайну надають будівельні організації – беруться за посадку рослин, не маючи іноді поняття про назву рослин, не кажучи вже про інші важливі критерії, та й товар часто купують сумнівної якості.  Все в цілому завдає значних збитків замовникам.

Трапляється, що замовник купує проект у одних, а реалізацію – у інших.  І тут він може зіткнутися з проблемами в плані неможливості виконання даного проекту через некваліфіковане виконання проекту, або нерозуміння виконавцем ідеї або цінних нюансів, задуманих ландшафтним дизайнером…

Хочеться нагадати, що ландшафтний дизайнер у своїй роботі обов’язково повинен враховувати і ароматерапію , і кольоротерапія , оскільки запах і колір на людину можуть впливати як негативно, так і благотворно. Прикладом благотворного впливу є флоротерапія – плідна комплексна взаємодія психології, медицини та садівництва: одні рослини дезінфікують – виділяючи фітонциди, підвищують працездатність людини, нормалізують дихальну і серцево-судинну системи. Деякі представники рослинного світу навіть знижують чисельність колоній стафілокока, вбивають збудників дизентерії, тифу, інших захворювань. Інші рослини мають властивості накопичувати токсини і важкі метали, очищаючи навколишнє середовище, виконують пилозахисні функції, знімають головний біль, навіть знижують рівень цукру в крові!

Ландшафтні дизайнери, є містками між природою і людьми. Результат роботи ландшафтного дизайнера – це куточок раю, створений людськими руками!