Ступінь наукового опрацювання теми є обов’язковим елементом вступу до дисертації.
Основною метою вступу є характеристика наукового кругозору здобувача і формування кола дослідників, які працювали в даному науковому напрямі, коротка характеристика їх робіт і питань, нерозглянутих ними в даному напрямку досліджень.
Крім того, ступінь наукової розробленості теми визначає місце дисертаційного дослідження в конкретній галузі знань.
Ступінь наукового опрацювання теми є коротким переліком прогалин в досліджуваній області, потреба заповнення яких і визначає коло завдань досліджень здобувача.
Ступінь наукового опрацювання теми відзначається у вступі перерахуванням авторів, що мали відношення до досліджуваного здобувачем питання, короткою характеристикою розглянутих ними питань, а також зазначенням питань, які на думку претендента необхідно досліджувати.
Прізвища дослідників наводяться в алфавітному порядку. У список дослідників включаються найбільш відомі вчені, якщо список виходить більшим, то можна перераховувати не всіх, а після перерахування вказати «та ін.».
Якщо проблема розглядається вперше і не існує літературних джерел з досліджуваних питань, то це необхідно вказати.
Якщо в дисертаційному дослідженні розглядаються кілька напрямків досліджуваної проблеми, то необхідно згрупувати авторів за напрямками із зазначенням розглянутих ними питань та існуючих прогалин.
Зазвичай опис ступеня наукової проблеми теми підрозділяють на 2-3 підрозділи, в яких спочатку згадуються вчені, що займалися даними дослідженнями в більш ранній період часу, а потім дослідники сучасного періоду.
Крім того, зазвичай в окрему групу виділяють зарубіжних учених, які досліджували дану проблему.
Доцільно в перелік дослідників, включити вчених кафедри, до якої прикріплений здобувач, і членів вченої ради, на якому буде захищатися дисертація.
При описі ступеня наукового опрацювання теми в частині переліку дослідників зазвичай використовуються наступні фрази:
– Проблемам підвищення ефективності … присвячені праці авторів …
– Істотний внесок у вивчення проблеми … внесли …
– В останні роки проблемі … приділяли увагу …
– Певний вплив на вирішення проблеми … надали …
При описі ступеня наукового опрацювання теми в частині короткої характеристики виконаних раніше досліджень зазвичай використовуються наступні фрази:
– Їх роботи містять фундаментальні основи …
– Їх роботи значною мірою сприяли вивченню …
– У цих роботах відображений характер …
При описі ступеня наукового опрацювання теми в частині характеристики прогалин зазвичай використовуються наступні фрази:
– Однак у працях цих вчених не розглядаються …
– Ці роботи не можуть бути в чистому вигляді застосовані для вирішення …, так як …
– У значній частині ці дослідження охоплюють тільки …, не враховуючи …