Що робити з даними, отриманими в ході наукового дослідження?

наукове дослідженняДуже дбайливо ставитеся до даних, отриманих в ході наукового дослідження. До початку експерименту добре продумайте форми протоколів, в які ви будете вносити проміжні результати. Якщо ці форми виявилися недосконалими – змініть їх. Зберігайте результати ваших досліджень так, щоб ви могли зрозуміти всі деталі експерименту, повернувшись до них через кілька років, перевірити їх, обробити за допомогою інших методів. Не сподівайтеся на свою пам’ять, всі нюанси фіксуйте на папері і комп’ютері.

Обговоріть організацію експерименту з науковим керівником, старшими колегами (які вже пройшли етап захисту дисертації), іншими аспірантами. Добре подумайте, чи не проводили ви раніше якихось досліджень (при написанні курсової, дипломної роботи, в ході проходження практики або в процесі вашої педагогічної роботи). Можливо, частину з них можна включити в дисертацію.

Часто в авторефераті дисертації наводиться обсяг проведених досліджень. Він вказується в кількості випробовуваних, знятих з них показників, зокрема вимірів, загальній кількості годин, витрачених на вимірювання і т.д. Якщо наукове дослідження нескладне, вам не складе труднощів підрахувати ці цифри і на заключному етапі підготовки дисертації. Якщо наукове дослідження занадто об’ємне, заздалегідь записуйте подібну інформацію, щоб потім не зменшувати обсяг виконаної роботи через забудькуватість. Буде дуже прикро згадати щось вже після друку автореферату.