Три поради для аспірантів

заочна аспірантураПідводних каменів в аспірантському житті безліч – і терміни виходу статей, і відсутність або поломка приладів, і кохання, яке несподівано з’явилось і т. д. Мабуть кожен аспірант може додати до цього списку ще по кілька причин, які можуть перешкодити вчасно завершити роботу над дисертацією. В цій статті описані найважливіші поради від аспірантів, які впритул наблизились до захисту, про те як краще організувати свій час та досягти поставлених цілей під час навчання в аспірантурі.

Отже, перша порада. Проста до непристойності – навчіться правильно користуватися пошуковими системами. Сьогодні майже кожен вважає себе фахівцем в цьому питанні, а насправді, це далеко не так. Не важливо, що ви самі вмієте – розпитуйте співробітників тієї установи, де ви навчаєтесь – як вони шукають статті, посилання, огляди. Як правило, серед 10 опитаних попадаються люди, які знають менше за вас, на вашому рівні і всього декілька – у яких можна чогось повчитися. Попитайте їх та беріть отриману інформацію на озброєння. Ще один шлях – пошук тренінгів з цього питання. Не факт, що потрібно скрізь платити гроші. У своїх промо-роликах вони часто подають цікаві думки, де і як ви могли б пошукати потрібний вам матеріал.

Порада друга – навчіться красиво, але категорично говорити «ні», особливо це стосується тих аспірантів, які вступили до аспірантури вищих навчальних закладів. Завжди і всюди знаходяться ті, хто бажає «поїздити» на хребті новачка, хоча і не має до нього жодного стосунку. Але тут, зрозуміло, є чітке правило – свого шефа потрібно знати в обличчя, від його доручень вам навряд чи вдасться відкрутитися без шкоди для своєї репутації. Пізніше, коли у вас вже сформується імідж людини, до якої краще не підходити з «лівими» завданнями, можна що-небудь і зробити, так від широти душі, але не переборщіть з цим.

І далі зовсім начебто очевидна порада – складайте плани – річні, місячні, тижневі, денні… Не важливо, що вони весь час будуть коригуватися – це обов’язково! Не важливо, що вони можуть повністю змінитися – може бути все – зміна теми, керівника і т. д. Плани повинні бути!

Велика кількість аспірантів відмовляються від цієї поради – їм здається що вони все і так пам’ятають, що їм необхідно зробити завтра або через місяць! Як пізніше з’ясовується – багато важливого втрачається і не робиться вчасно, начебто дрібниця, а з неї потім може роздутися суттєва проблема. І найважливіше в планах – не лише пишіть їх, а й аналізуйте, що зроблено, що – ні. Можливо, в отриманих вами результатах є цікаві відгалуження, які можуть бути просто невеликими «прикрасами» вашої дисертації, а можливо перевернуть всю вашу тему. Ну і звичайно, у міру того, як ваші знання та вміння, а також можливості ростуть – плани ваші поглиблюються і структуруються. Це вам допоможе і при аналізі результатів і при написанні самої дисертації.