Вибір методів і методик наукового дослідження

Методика дослідженняМетод наукового дослідження – це досить широке поняття. Наприклад, експериментальний метод дослідження включає в себе організацію і проведення експерименту.

Методика дослідження – це більш вузьке поняття. Наприклад, в експериментальному методі наукового дослідження ви можете використовувати методику електроенцефалографії.

Вибір методик дослідження – одне з найважливіших і важких завдань аспіранта. Використовувані методики і методи наукового дослідження повинні дозволити вам досягти мети дослідження. Наприклад, якщо ви хочете вивчити зміну розумової працездатності щурів лінії «Вістар» під впливом різних фармакологічних засобів, то, як не крути, доведеться ставити експеримент з різними варіантами прийому всяких хімічних гидот щурами і використовувати інформативні методики дослідження оцінки їх розумової працездатності. Якщо ви замість цього будете знімати у щурів кардіограму, до мети дослідження ви не наблизитеся.

Краще розібратися в методах і методиках дослідження, за допомогою яких ви могли б отримати бажані результати, допоможе вам науковий керівник. Якщо науковий керівник не бажає надати вам таку допомогу, доведеться «перелопатити» величезна кількість безсистемно розкиданої по різних бібліотечних каталогів літератури, що стосується методик дослідження, і спробувати її вивчити.

Вкрай рідко бувають корисними в цьому відношенні дисертації ваших попередників. Через те, що зрозуміти методику дослідження можна тільки, якщо ви її хоча б вже бачили в дії, а вивчити тільки якщо ви її самі застосовуєте, тому ваше завдання дуже складне.

Постарайтеся знайти того, хто допоміг би вам з цим. В іншому випадку на попередньому захисті або навіть на захисті може з’ясуватися, що використовувана вами методика дослідження не раніше як 5 років тому була в пух і прах розкритикована якимось зарубіжним вченим, і з тих пір результатам, отриманим за допомогою цієї методики, ніхто не довіряє. Або використовуваний метод наукового дослідження обробки даних з якихось причин не можна застосовувати саме у вашій ситуації. Прикро також буде дізнатися, що ті ж дані, які ви з таким трудом витягували, можна бути отримати куди простіше і з більшою точністю, використовуючи більш сучасну і цілком доступну методику.

У будь-якому випадку у вашій роботі обов’язково повинна бути експериментальна частина (звичайно, це не має відношення до філологічних або історичних наук), якщо ви хоч трохи себе поважаєте. Дисертації, написані на основі аналізу літератури, за великим рахунком, є нічим іншим, як рефератом. І яким би значним не був обсяг виконаної роботи, він доступний і студенту, тому авторові часто буває соромно говорити про свою дисертацію.

Чим солідніший проведений експеримент, тим простіше буде захищатися, відстоювати правильність своїх висновків, і тим вагомішим буде виглядати вся робота. В експерименті повинно бути не тільки якомога більша кількість грамотно підібраних піддослідних, але і якомога серйозніші методики дослідження. Наприклад, якщо ви оцінюєте ту ж розумову працездатність щурів, то крім тестів для її визначення (типу «Лабіринт»), добре б додати дані енцефалографії.