Визначення теми дисертації

тема дисертаціїПередбачається, що здобувач ступеня кандидата наук вступає до аспірантури, маючи готову тему дисертації, якою він планує займатися всі 3 роки. Однак, для молодих аспірантів, які недавно закінчили навчання у вузі, це зовсім не характерно.

Постарайтеся докласти максимум зусиль, щоб якнайшвидше визначитися з темою вашої дисертації або хоча б порадьтеся з науковим напрямком, з яким ви будете займатися. Це допоможе швидше приступити до роботи з літературою та до організації експерименту. Трусіть вашого наукового керівника, якщо не допомагає – начальника кафедри, професорів кафедри, словом, добийтеся того, щоб вашим зусиллям була задана певна спрямованість.

В даний час на вибір теми дисертації великий вплив робить можливість організувати дослідження (знайти випробовуваних, готових брати участь в експерименті, і апаратуру для їх вивчення).

Врахуйте, що відразу після вашого офіційного зарахування в аспірантуру, від вас зажадають назву теми дисертації, та обгрунтування її вибору, тобто актуальність, наукову новизну, теоретичну і практичну значущість роботи, а також мету, завдання, методи дослідження, об’єкт, предмет, робочу гіпотезу. Тема дисертації після обговорення зазначених питань затверджується спочатку на засіданні кафедри (рекомендую подбати про те, щоб до порядку денного засідання кафедри включили питання про обговорення вашої теми), а потім – на вченій раді навчального закладу, в аспірантурі якого ви навчаєтеся.

Як правило, аспіранту самому доводиться дбати про підготовку своїх документів. Тому, після засідання вченої ради, на якому затвердили вашу тему, проконтролюйте, щоб відповідна виписка з протоколу потрапила в вашу особисту папку, що заводиться на вас у відділі аспірантури. Якщо цими діями ви викличете гнів секретарів та методистів, ввічливо, коректно, з посмішкою і шоколадкою поясніть їм, що у вас – манія переслідування або щось в цьому дусі. Цим ви допоможете не тільки собі, але і своїм колегам по навчанню, для яких також вчасно оформлять цю потрібний папірець.

Посмішка і шоколадка окуплять себе. Методисти та секретарі можуть як істотно спростити вам життя, так і зробити його нестерпним.

Тему дослідження, а також мету, завдання і т.д. на першому етапі може в істотній мірі допомогти сформулювати науковий керівник. Якщо науковий керівник вважає, що ви повинні впоратися з цим самі, подивіться, як це сформульовано в інших дисертаціях (або авторефератах – їх простіше отримати в бібліотеці). Для цього вибирайте роботи за своєю спеціальністю лише останніх років.

Якщо ви все ж зовсім розгублені з приводу вибору теми дисертації, а всі допустимі для цього терміни вже минули – затвердіть будь-яку тему, яка прийде в голову. Потім поміняєте. Однак, не раджу потрапляти в таку ситуацію. Якщо ви затвердите тему «Вплив нікотину на дітородну функцію коней», а потім будете міняти її на «Дистрофічні зміни печінки у людей похилого віку» вас можуть не зрозуміти. Вчена рада сформує про вас несприятливе враження (який-небудь допитливий професор згадає обов’язково – можете не сумніватися), а вам в ній потрібно захищатися. До того ж і співробітники кафедри також вважатимуть вас несерйозною людиною, а вам з ними працювати принаймні 3 роки.

Отже, тему дисертації можна міняти в будь-який момент і скільки завгодно разів. Однак, раджу міняти тему тільки один раз в самому кінці навчання, коли дисертація практично завершена – не потрібно нервувати кафедру, вчену раду та себе. Тему дисертації можна змінювати навіть після проходження попереднього захисту (хоча, до того часу краще все ж мати остаточний варіант назви).