Як приступити до написання дисертації?

написання дисертаціїУ будь-якій діяльності важким буває перший крок, особливо, коли не знаєш, як приступити. Спробуйте почати з глави 2 (методи дослідження). Це найпростіше, оскільки опис методик дослідження є в літературі, а якщо ви придумали свою, то зможете описати самостійно. Главу 2 можна написати на першому році навчання, коли дослідження йде щосили (або під час канікул), а потім тільки відкоригувати.

Главу 1 (літературний огляд) можна писати протягом всього навчання, поступово поглиблюючи і узагальнюючи.

Главу 3 (результати власних досліджень) почніть писати відразу після обробки ваших даних, навіть якщо ця обробка ще не остаточна. Є сенс почати не з написання самої глави, а з простого опису отриманих результатів. Подумайте, як можна узагальнити ці дані, проілюструвати їх. Покажіть цей опис науковому керівникові. Порівняйте отримані вами дані з результатами досліджень інших авторів, записуйте ваші думки з цього приводу окремо (потім це увійде в главу «Обговорення»). Можна створити окремий файл «Для глави 4» і записувати все, що має відношення до обговорення, в нього. Не забувайте робити резервні копії важливих даних (думок, текстів та ін), щоб потім не кусати собі лікті.

Главу 4 (обговорення результатів) можна почати після остаточної обробки експериментальних даних, коли готові попередні висновки роботи.

Попередні висновки записуйте відразу, по мірі обробки даних. Надалі, використовуючи попередні, ви легко зможете сформулювати остаточні висновки.

Практичні рекомендації пишіть під час проведення експерименту (або відразу після його закінчення). Це допоможе вам оформити акти впровадження. По закінченні написання дисертації практичні рекомендації можна відредагувати.

Не забудьте про зміст (із зазначенням сторінок) і список умовних скорочень. Назви розділів і параграфів у змісті чітко повинні відповідати їм в тексті дисертації. Сторінки, з яких починаються глави, проставляються після роздруківки остаточного варіанту роботи. Список умовних скорочень почніть відразу, як тільки ввели скорочення (або використовували прийняте), а в подальшому доповнюйте. В іншому випадку ви обов’язково що-небудь пропустите під час написання дисертації.