Як розпізнати псевдо-конференцію?

фальшиві конференціїОстаннім часом дуже часто в каталогах наукових конференцій стали з’являтися оголошення про наукові конференції з заочною участю. Їх представляють люди, які ніякого відношення до науки не мають. Вони “маскуються” під наукові організації, видавництва та запрошують вчених і студентів за порівняно невелику плату взяти участь в квазі-науковому заході.

Від шахраїв страждають аспіранти та молоді вчені, які висилають гроші і не отримують збірники, або їм висилаються погано видрукувані видання без ISSN (міжнародного стандартного серійного номера, англ. International Standard Serial Number ) – унікальний номер, що дозволяє ідентифікувати будь-яке періодичне видання і розсилати його по бібліотекам.

Як відрізнити такі псевдо-конференції від справжніх?

  • Зазвичай організатором конференції є кафедра будь-якого вузу, а напрямок роботи кафедри відповідає заявленому в вимогах до учасників конференції науковому профілю. Якщо організатором виступає ТОВ (LLC) «Роги і копита» , то перед нами – конференція-пустушка.
  • Якщо назва проведеного наукового заходу «Загальні проблеми і теоретичні питання …» , то ймовірно, що перед нами дилетанти, які не мають ніякого відношення до науки.
  • Необхідно уважно вивчити оргкомітет конференції. Якщо серед них немає докторів наук або просто написано, що «розіслані запрошення академікам» , то не варто подавати заявку на такий захід.
  • У мережі зазвичай публікуються програми та/ або тези доповідей попередніх конференцій. Видані збірники праць можна перевірити по ISBN або ISSN. Або на сайті вузу є якась інформація у вигляді звіту, списку учасників і назв поданих ними доповідей. Організатори псевдо-конференції зазвичай створюють наспіх розроблений сайт, на якому розміщені якісь статті, запозичені з інших веб-джерел, і оголошення про черговий збір внесків та вимоги до публікацій. Тому шукайте інформацію в мережі Інтернет та відгуки про них, особливо коментарі тих, хто брав участь в ній в попередні роки.
  • Іноді організатори псевдо-конференцій створюють клонів в різних містах. Щоб розпізнати шахраїв, потрібно проаналізувати терміни проведення і дедлайни – якщо конференція анонсується за 2 місяці до початку або проводяться відразу два аналогічних заходи, то це може стати приводом для роздумів.

Якщо ви все-таки вирішили взяти участь в конференції, спокусившись невеликим внеском і заочним форматом, попередньо рекомендуємо зв’язатися з організаторами та задати їм кілька питань, щоб не стати жертвою шахрайства в цій сфері.

Рекомендується також заглянути на веб-ресурс http://www.geo-tasks.org/meetings_sandt/fraud_meetings.php, на якому регулярно розміщується для ознайомлення список фальшивих зарубіжних наукових конференцій і семінарів.

Також рекомендується перевірити історію домену сайту проведеної конференції. Щоб дізнатися історію доменного імені використовуйте, наприклад, сервіс https://ahnames.com/search/whois Якщо сайт міжнародної конференції відкривають незадовго до її початку, то це повинно насторожити.

На жаль, повністю вберегтися від обману неможливо. Так, дуже часто в багатьох державних вузах кошти, виділені на друк збірника праць розкрадаються, і тираж друкується в єдиному екземплярі. Крім того, багато вузів-організатори конференцій економлять на ISSN і тоді матеріали конференцій виходять без цього важливого класифікатора.