Як студенту стати аспірантом?

аспірантураНайголовніше що потрібно знати і пам’ятати студенту, який хоче вступити до аспірантури:

  1. До навчання в аспірантурі приймаються особи, які вже здобули повну вищу освіту (диплом спеціаліста або магістра).
  2. Для вступу до аспірантури Вам необхідно буде надати список своїх опублікованих робіт. Тому будучи студентом, Вам необхідно опублікувати хоча б 2-3 статті.
  3. Крім списку опублікованих робіт Вам потрібно буде заповнити заяву та анкету – їх зразки Ви отримаєте у відділі аспірантури.
  4. Документи на вступ до аспірантури здаються зазвичай в липні. Іспити проводяться в серпні. Але обговорити свій вступ з потенційним науковим керівником Вам потрібно заздалегідь.
  5. Для вступу до аспірантури Вам потрібно буде здати 3 іспити: по своїй спеціальності, з філософії та з іноземної мови. Іспити проходять в усній формі.
  6. При виборі місця, куди Ви будете подавати документи для вступу до аспірантури майте на увазі, що не скрізь де Вас візьмуть на навчання Вам зможуть організувати в кінцевому підсумку захист. Тому, якщо Ви плануєте не просто вчитися в аспірантурі, а захистити дисертацію, впевніться, що у ВУЗі є діюча спеціалізована вчена рада, яка має право приймати до захисту дисертаційні роботи зі спеціальності, яка Вас цікавить.
  7. Величезну роль у Вашому навчанні відіграє науковий керівник. Тому дуже уважно і відповідально підійдіть до цього питання. Науковий керівник повинен бути не просто хорошим і уважним. Він в першу чергу повинен мати досвід доведення аспірантів до захисту. Дізнайтеся, скільки успішних захистів було під науковим керівництвом викладача, коли був захист останнього його аспіранта. На жаль, в вузах є 2 категорії наукових керівників: ті, у кого стабільно багато аспірантів захищають дисертаційні роботи і ті, у кого аспіранти практично ніколи не доходять до захисту. І тут справа зовсім не в тому, що одному викладачу попадаються хороші аспіранти, а іншому – погані …
  8. Бажано перед поступленням обміркувати тему, якою Ви б хотіли займатися і визначити проблему, якій буде присвячено Ваше майбутнє дисертаційне дослідження. Ніхто не буде змушувати Вас продовжувати тему своєї дипломної роботи, але продовження / розширення тематики власної дипломної роботи має дві важливі переваги: 1. Ваші публікації на дипломну роботу можна буде в подальшому позначити в авторефераті у списку опублікованих робіт; 2. Вам не доведеться з нуля збирати літературу по темі дослідження. До того ж на вступних іспитах за фахом і з іноземної мови Вас будуть питати про те, що Ви збираєтеся досліджувати.
  9. Навчання в аспірантурі можливе на заочній і денній формі навчання. Також Ви можете вступити на бюджет або на умовах контракту. Слід мати на увазі, що денна форма навчання зовсім не передбачає, що Ви будете на протязі 4-х років ходити на заняття в ВУЗ. Заняття будуть проходити тільки протягом 1-го року навчання (зазвичай 1-2 рази на тиждень). Після закінчення 1-го року навчання Ви здасте 2 кандидатські іспити – з філософії та з іноземної мови. Третій кандидатський іспит – за фахом – Ви будете здавати в індивідуальному порядку, ближче до захисту.