Як виграти грант або постдок в західному університеті?

постдокДана інструкція призначена для тих, хто недавно захистив кандидатську дисертацію (тобто отримав ступінь PhD) або ж збирається це зробити в найближчому майбутньому. Питання тут спеціально висвітлюється з нуля, тобто викладається досить простою мовою для людей, які ще ніколи нічим подібним не займалися. Тим, хто вже стикався з отриманням гранту або постдоку, багато речей в даному описі можуть здатися наївними. Однак і вони можуть знайти тут деяку корисну інформацію, особливо серед посилань.

Postdoctoral Fellowship, або більш коротко postdoc – це стипендія для молодих науковців, що недавно отримали ступінь PhD, для стажування протягом 1-2 (а іноді і 3) років в університеті, відмінному від того, в якому була захищена PhD. Того, хто виграв цю стипендію, теж називають постдоком (офіційно він іменується Postdoctoral Fellow). Для нашого кандидата наук (який при наявності хороших публікацій звичайно прирівнюється до західного PhD) це непоганий шлях потрапити в «їхній» університет, оглядітися там, а при бажанні і везінні і закріпитися. Та й в будь-якому випадку, запис в CV про отримання постдоку ніколи не завадить.

Щоб уникнути плутанини, основних дійових осіб я буду називати так:

хост (host) – це професор західного університету або дослідницького центру, до якого ви хочете їхати на постдок;

шеф – ваш науковий керівник в Україні;

referees – люди, які дають вам рекомендації.

Для того, щоб мати можливість претендувати на постдок або якийсь fellowship, треба для початку мати виконаними наступні 3 умови:

1) Хоча б 2-3 (в крайньому випадку одну) публікації в журналах з високим імпакт-фактором, бажано англомовних або в крайньому випадку перекладних.

Грубо кажучи, impact factor журналу за якийсь рік – це кількість цитувань за цей рік його статей, опублікованих у ньому протягом попередніх двох років, поділене на кількість цих статей.

Списки журналів з високим імпакт-фактором: http://www.sciencegateway.org/rank/index.html . Також можна скористатися пошуком Google за запитом “high impact journals”.

Ясно, що критерій цей не завжди об’єктивний, наприклад, у журналів з фізики impact factor зазвичай вище, ніж, приміром, з математики через те, що фізики цитують один одного набагато більше. У журналів з оглядами він теж вище, ніж зазвичай і т.д. Однак зараз це один з основних критеріїв, і не рахуватися з ним не можна.

2) Потрапити під часові рамки.

Нижня межа – це планувати отримання диплома кандидата наук (Ph.D) до початку вашого постдоку, тобто на момент подачі документів сподіватися захиститися через півроку.

Верхня межа для більшості постдоків – від 2 до 5 років після моменту захисту в залежності від конкретного гранту. У ряді випадків (стипендія Гумбольта, наприклад) встановлюється лише віковий бар’єр (зазвичай до 40 років).

3) Згода, а дуже бажано і сприяння твого шефа.

Втім, існує стільки винятків, тому визнати ці три умови строго необхідними все ж не можна. Тому, якщо у вас якусь із них не виконано, то не впадайте у відчай.

Детальніше про те як виграти грант або постдок в західному університеті читайте в наступних публікаціях рубрики «Гранти».