За випускниками поїдуть викладачі?

постдокДуже часто доводиться чути від чиновників усіх мастей похвали на адресу української освіти.

І дійсно, вітчизняні технарі затребувані по всьому світу. Наших хіміків, металургів і геологорозвідників можна зустріти під час відряджень в різні країни світу. У той же час наші місцеві підприємства скаржаться на брак кадрів.

Тут все зрозуміло: якщо людині запропонують кращі умови роботи, навіть в іншій країні, то багато переїдуть на нове місце не замислюючись. Згідно з останніми дослідженнями, кожен четвертий українець у віці від 18 до 40 років готовий виїхати за кордон, а серед випускників вузів і молодих фахівців – як мінімум кожен другий. Отримавши українську освіту, люди їдуть піднімати економіки інших країн.

Владі прикро. Це видно із звернень чиновників до молоді, але вдіяти з цим вони нічого не можуть. Не поставиш же кордон на замок, як у часи СРСР. Залишається одна надія – вивчити нових фахівців, які, напевно, з патріотичних почуттів підніматимуть українську економіку. Адже зарплати в Україні і навіть сусідніх країнах відрізняються в рази. Напевно, тому 6 мільйонів наших співгромадян виїхали за кордон.

Однак слідом за трудовими мігрантами за кордон можуть потягнутися і їхні вчителі. Справа в тому, що деякі країни почали залучати українських викладачів для роботи в своїх вузах. Наприклад, в Казахстані в університетах зараз спостерігається брак викладачів технічних спеціальностей. Частина студентів вони відправляють на навчання за кордон, у тому числі і в Україну. Але цього їм здається мало. Зараз вони підготували програми з переманювання наших викладачів.

– В середньому у нас платять близько 200 доларів за лекцію, – розповів мені голова Українського центру науки і культури в Казахстані. – Ми зараз якраз запрошуємо українських викладачів з Київського та Харківського політехів, щоб вони читали у нас лекції.

Нескладно підрахувати, що при трьох лекціях в день викладач може заробляти близько 12 тисяч доларів на місяць. Порівнювати ці цифри з українськими якось непристойно. Наприкінці задам майже риторичне питання: що робитимуть наші вузи, якщо викладачі таки приймуть пропозиції закордонних університетів і роз’їдуться вчити іноземців?